Desinformation, ”fake news” eller förhandlingsstrategi?

Gör era röster hörda genom att: 1. kommentera SKL:s blogg om ”korrekt fakta och lokal lönebildning” och 2. skriv på petitionen nedan redan idag.

Visst är vi i ett avtalsrörelse och nu gäller det ta reda på fakta kontra ”fakta”. Vårdförbundets medlemmar rasar över SKLs arbetsgivarblogg! Gör era röster hörda genom att kommentera SKL:s blogg nedan. Vi tackar alla engagerade medlemmar som har hittills kommenterat bloggen.

https://skl.se/tjanster/merfranskl/bloggarfranskl/arbetsgivarbloggen/artiklar/korrektfaktaochlokallonebildning.27395.html

Charlotta Dickman har startat en kampanj riktat mot politikerna – beslutsfattarna – som ansvarar för resursfördelningar inom hälso- och sjukvården. ”Vi vill att ni ger SKL och Sobona mandat att gå Vårdförbundet till mötes. Ge förutsättningarna för en löneinjektion för att få särskilt yrkesskickliga att stanna i vården. Vi vill ha rättvisa, jämställda och hälsosamma villkor!” 

Vad vill ni? Skriv på petitionen ”Stoppa försämringarna i vården! Dags för rättvisa löner och hälsosamma villkor”. Klicka på länken nedan.

https://www.mittskifte.org/petitions/stoppa-forsamringarna-i-varden-dags-for-rattvisa-loner-och-halsosamma-villkor?source=facebook-share-button&time=1552641446&fbclid=IwAR2NbT0a-kb81RLZgiW1KnhJjmdWT0bDbwPJmJENj8V_IzaRRKTa1XQv9Iw

Sandra Gustavsson, leg. biomedicinska analytiker, styrelseledamot avd. Västmanland

 


Kommentarer

  1. Rättvisa löner, skall löna sig att jobba i många år och vara kvar i vården

Det går inte längre att kommentera på det här inlägget.

Boka din lönecoachning!

Vi har flera tillfällen med fokus på löneförhandling eller lönesamtal. Passa på att öka dina kunskaper om lön, löneförhandling och lönebildning. Det har du nytta och glädje av hela yrkeslivet.

Sedan starten hösten 2021 har vi gruppcoachat över 8000 medlemmar. Ta chansen du också.

Säkra din plats här!