Reflektion utifrån artikeln i Vårdfokus, 29 oktober 2021. Politikerna ska nu granska om rätt ersättning utgått till alla som gör och har gjort insatser inom covidvården. Vad en vanlig tisdag kan vara värd i pengar. Det finns ingen vanlig tisdag för en sjuksköterska inom akutsjukvården. Det handlar om övertid på sin lediga dag.

Är ersättningen för hög eller för låg? Kan ersättningen vara för hög? Svårt att ens värdera hur mycket den insatsen är värd i pengar? Finns ens dom pengarna?
Att utsättas för den oerhörda arbetsbelastning som sjukvården har upplevt under 1,5 år går inte att föreställa sig om man inte arbetar inom vården. Varför fundera på om det är för mycket pengar. Alla är värda vartenda öre.

Under första vågen av pandemin, våren 2020, då ingen riktigt visste vad vi hade med att göra, så slöt många sjuksköterskor och annan vårdpersonal upp till akutsjukvården och gjorde en stor insats. Många ändrade ordinarie arbetstider till dag/kväll/natt och helger, man vände upp och ner på sina liv. Utsattes för en oerhörd stress och press. Tack vare att sjukvårdspersonal är en så oerhört lojal personalgrupp klarade och klarar än idag Region Örebro län av att bedriva avancerad sjukvård även när det kommer en pandemi.

Vi kom arton distriktsköterskor från primärvården och ställde upp och ställde om våra liv fullständigt. Vi bemannade akutens tält och en del av oss placerades på IVA. Då var det brist på skyddsutrustning och material och även en del läkemedel. Det fanns en mycket mindre kunskap om Covid-19 vilket gjorde att vi kände en rädsla och oerhörd stress. Skulle vi själva skulle få sjukdomen, skulle vi bli akut sjuka eller till och med dö. En del av oss blev smittade på arbetet men fick inte ens det klassat som arbetsskada.

Jag var en av oss som var placerad på IVA. Att jag placerades på IVA berodde på min specialistutbildning inom intensivvård och att jag tidigare arbetat där. Jag slutade på IVA hösten 2015 vilket innebar att jag var ringrostig våren 2020. Detta medförde en stor stress då intensivvården hade förändrats mycket på dessa år, nya namn på läkemedel och ny medicinskteknisk utrustning. På IVA bedrivs mycket avancerad, livsuppehållande vård men min introduktion blev bara tre dagar vilket var förståeligt i den situationen som rådde. Det var den tuffaste perioden i mitt arbetsliv.

Vi som kom från primärvården kände ett samhällsansvar och en lojalitet till våra patienter, det ligger i vår natur. Den insatsen fick vi ingen ekonomisk ersättning för. Vi ställde frågan om ersättning till ledande politikerna i regionstyrelsen och svaret vi fick var att vi har fått 1000 kr som gåva och att vi skulle känna att de var tacksamma för vår insats.
Men vi känner inte den tacksamheten… ALLA inom Region Örebro län fick samma gåva på 1000 kr även om du inte påverkats av Corona pandemin.
Hur tänker politikerna?

Vi är INTE en av alla inom Region Örebro län, vi är de sjuksköterskorna som kom från primärvården och ställe upp när det som mest behövdes. För oss är trots allt en ersättning i pengar ett bevis på att vi är uppskattade, vi är inte bortskämda med ersättningar. Vi förstår inte trots förklaringar hur politikerna tänkte…

Viktoria Lammgård
Långt ifrån överbetald
Distriktiktssjuksköterska och specialistsjuksköterska i intensivvård

Följ avdelning Örebro i sociala medier!