Två månader senare – en stund för eftertanke
Förra veckan tog jag en liten semester tillsammans med mina barn. Det var inget märkvärdigt, men det gav mig något jag inte haft på länge: tid att stanna upp.
För första gången sedan jag tog examen i juni satte jag mig ner och reflekterade över min resa. Då slog det mig att det redan gått två månader sedan jag blev sjuksköterska. Två månader sedan jag började arbeta som legitimerad sjuksköterska. Allt har gått väldigt fort.
Redan innan examen hade jag fått fyra jobberbjudanden. Bara tre dagar efter examen tog jag på mig arbetskläderna och började mitt första jobb som sjuksköterska. Sedan dess har vardagen fyllts av nya utmaningar, stort ansvar, lärande och utveckling. Jag har varit så fokuserad på att göra ett bra jobb att jag aldrig riktigt stannat upp för att se hur långt jag faktiskt har kommit.
När jag satt där började jag tänka på studenten som påbörjade den här resan.
Studenten som kämpade med uppgifter, pluggade inför tentor, tvivlade på sig själv och ibland undrade om allt slit verkligen skulle vara värt det. Studenten som valde att engagera sig utanför studierna. Som tog på sig ledarroller, arbetade ideellt, organiserade hälsoprojekt, drev studentfrågor och tackade ja till möjligheter trots att de ibland kändes skrämmande.
Det fanns många dagar då jag var trött, många dagar då jag tvivlade på mig själv, många dagar då jag försökte balansera livet som student, mamma och ledare samtidigt som jag försökte få allt att gå ihop. Men jag gav aldrig upp och idag inser jag att alla dessa små steg betydde något.
Varje VFU-placering.
Varje sen kväll med studier.
Varje motgång.
Varje uppoffring.
Varje möjlighet jag vågade ta trots att jag inte kände mig redo.
Allt detta har varit med och format den sjuksköterska jag är idag.
Till dig som är student och känner dig överväldigad just nu:
Jag ser dig.
Jag vet hur det känns att undra om man gör tillräckligt.
Jag vet hur det känns att jämföra sig med andra.
Jag vet hur det känns att vara helt slutkörd men ändå fortsätta framåt.
Men ge inte upp på dig själv.
Ditt arbete betyder mer än du tror.
Även om resan inte alltid känns logisk just nu kommer du en dag att kunna se tillbaka och förstå varför varje steg var viktigt.
Om någon hade sagt till mig för några år sedan att jag skulle få fyra jobberbjudanden innan examen och börja min karriär som sjuksköterska tre dagar efter examen hade jag nog haft svårt att tro på det.
Men här är jag idag. Inte för att jag är speciell, utan för att jag fortsatte när det var svårt.
Så fortsätt du också. Din framtid byggs just nu, en föreläsning, en VFU-period, en utmaning och ett modigt beslut i taget och när du når ditt mål hoppas jag att du stannar upp en stund, ser tillbaka på din resa och inser hur stolt du borde vara över allt du har åstadkommit.
Agatha Fältström
Nyutexaminerad legitimerad sjuksköterska