Majoriteten av nya sjuksköterskor i Stockholm får minst 25000 kronor i lön

Skrivet av Gästbloggare

27 april 2015

Studentbloggen

Den 24 april samlades sjuksköterskestudenter och andra engagerade sympatisörer i Stockholm, Göteborg och Kalmar för att manifestera och kräva rimliga ingångslöner för nyutexaminerade sjuksköterskor. Flera hundra personer manifesterade runt om i landet och visade därmed sitt stöd för att studenterna ska fortsätta att hålla ihop och inte acceptera några jobb under 25 000 kronor.

Emma Sildén är sjuksköterskestudent och går sista terminen på sjuksköterskeutbildningen i Stockholm. Hon är en av  talespersonerna för ”Inte under 24000 Stockholm” och förklarar hur enormt viktigt det är att manifestera sin ståndpunkt i frågan om lönerna. 

24K STH 2015 Emma Silden

– Att kräva rimliga ingångslöner är vårt starkaste verktyg som studenter, eftersom löneutvecklingen är närmast obefintlig när vi väl kommit ut i arbetslivet. Framgångarna för ”Inte under 24000” är ett resultat av att sjuksköterskestudenter över hela Sverige stått enade kring ett gemensamt krav på rimliga ingångslöner. Att vi håller ihop kring detta lönekrav är viktigare nu än någonsin.

Vad vill ”Inte under 24000 Stockholm” särskilt lyfta fram med årets demonstration?

-Två saker:
Dels vill vi fira. Vår senaste statistik visar att löneupproret verkligen gör skillnad. Majoriteten av de nyutexaminerade i Stockholm har tagit anställning med en lön på 25000 kronor eller mer. Närmare 90 procent ligger på 24000 kronor eller mer. Det är en framgång av historiska mått som vi så klart vill uppmärksamma.
Och dels vill vi visa att kampen fortsätter. Vi ser hur landstingssjukhusen nu går ihop för att hålla nere ingångslönerna på en lönenivå som rådde 2012.  Det är både allvarligt och olyckligt i en tid där sjuksköterskebristen redan är så omfattande och det går helt emot principen om individuell lönesättning. Tanken med detta kartelliknande tilltag är så klart att frånta oss studenter vårt förhandlingsläge och därmed hålla lönerna nere, vilket vi inte accepterar.

Vad betyder den här dagen för dig?
-Pepp, kamp och glädje!

Ditt bästa råd till de studenter som funderar på hur de ska få en rimlig ingångslön?
-Gå på många anställningsintervjuer och sök inte nödvändigtvis drömjobbet direkt. Ta stöd och hjälp av de andra i klassen och nöj dig inte med en lön under 25000 kronor.

 

Följ Vårdförbundet Student på sociala medier