Våga vägra!
Våga vägra en ingångslön under 24000kr! Det är budskapet som just nu flera sjuksköterskestudenter sprider över landet.
Sjuksköterskestudenter i löneuppror skriver DN, kaxigt och helt rätt skriver jag!
Det var länge sedan jag såg en nyhet så omtalad/omskriven i media vilket gläder mig.
Sjuksköterskestudenter i Umeå sluter upp för höjda ingångslöner – Vårdfokus
Sjuksköterkor tar strid för högre löner – Arbetaren
Sjuksköterksan Sara Selin kräver högre lön – TV4 Nyhetsmorgon
Sjuksköterskestudenter tar strid om högre lön – P4 Extra helg
Nyutbildade sjusköterskor kräver minst 24000 kronor – Newsmill
Sjuksköterskestudenter i Umeå tar strid för högre löner – SVT Rapport
Jag skulle lätt kunna göra den här listan ännu längre…
Tanken var också att Vårdförbundet ordförande Sineva Ribiero skulle delta i en debatt i Kvällsöppet i TV4 ikväll men som det ser ut just nu finns det ingen arbetsgivare som vill möta henne för att debattera. Jag tolkar det som att de inte har några motargument att komma med och det de tidigare hotat med inte var någon annat än det jag länge misstänkt. Tomma hot. Svagt, dåligt och för att inte tala om ren ut sagt uruselt.
Nu gäller det att fortsätta. I Stockholm ses redan nu resultatet där arbetsgivaren fått backa och nu ger sjuksköterskorna den ingångslön de kräver.
Nu väntar jag med spänning på att resten av landets sjuksköterskestudenter, röntgensjuksköterskestudenter och biomedicinska analytikerstudenter också sluter upp och kräver en ingångslön på 24000 kronor. Bristen på våra legitimerade yrkesgrupper är inte en fråga för framtiden. Den är här redan idag.
Örebro läns landsting erbjuder idag ensidigt 21100kr till en nyexaminerad medan Örebro Kommun har sänkt sin ingångslön och idag erbjuder 20500kr. Det kallar inte jag att lösa framtidens problem och trygga kompetens för framtiden.
Att studenterna nu går ut och kräver 24000kr är helt rätt. Den kunskap vi har är unik och egentligen värd mycket, mycket mer. Jag är förvånad att arbetsgivaren låtit bli att komma med argument om att vi måste tar vårt samhällsansvar. Jag antar att de inte heller där har något att säga eftersom det nämligen är precis det vi gör. Vi tryggar svensk sjukvård för framtiden och bidrar till att Sveriges befolkning även i framtiden hamnar i trygga händer när de blir sjuka. Skillanden må vara att vi nu också kräver betalt för det.
Jag anser att vi nu helt klart är på rätt väg och vill uppmana alla att våga vägra en lön du inte är nöjd med. Arbetsgivaren har länge kartellbildat sig kring våra löner. Nu gör vi det samma och kom ihåg att från och med idag är ingångslönen minimum 24000kr i hela landet. Full fart frammåt!
/Erik