Lucka 13 - Ramona Rönnholm
Ramona Rönnholm – sjuksköterska
Driven av nya utmaningar halkade Ramona in på fackligt förtroendeuppdrag med styrelseuppdrag. Att förbättra för den enskilde medlemmen har alltid varit en viktig del av det fackliga arbetet. Men avsaknaden av den kliniska verksamheten och sjuksköterskearbetet gjorde att efter tio år inom Vårdförbundets tjänst, är nu Ramona tillbaka på Lycksele lasarett medicinavdelning.
”Erfarenhet inom vården är en förbättring för alla”
Ramona anser att det är bra att enligt den nya huvudöverenskommelsen (HÖK16) ska äldre medarbetare lön prioriteras och tillvarata de äldre medarbetares erfarenhet. Den stora utmaningen blir att bibehålla erfaren äldre medarbetare på arbetsplatsen.
Tid för säker vård
Förtroendet för vårdpolitiken sviktar och många oroar sig för att inte få vård i tid. Inför valet 2026 presenterar Vårdförbundet fyra reformer för en hållbar och säker vård.
Lås våra förslag!