En ovanlig arbetsdag - för studenternas skull
Idag hade vi en mer ovanlig arbetsdag än vanligt (som röntgensjuksköterska vet man ju oftast inte hur arbetsdagen kommer att se ut).
Studenterna som läser till röntgensjuksköterska i termin 1, vid Luleå Tekniska Universitet (LTU), brukar vanligtvis få komma ut på VFU en vecka för att se vilka olika modaliteter man kan arbeta med som röntgensjuksköterska. På grund av pandemin har LTU fått tänka om. Vi fick en förfrågan om vi ville vara med i en informationsfilm till universitetet, och självklart ville vi det!
Att ta emot studenter är något som jag verkligen brinner för. De är bland det viktigaste vi har, utan studenter får vi inga kollegor i framtiden.
Har man förmånen att träffa många studenter får man både kloka frågor (vilket kräver att man själv tänker till), och ny kunskap från universitetet. Detta bidrar till att man uppdaterar sitt eget kunnande.
It’s a win win situation!

Anna Persson
Nuklearmedicin
Sunderby sjukhus
Bli medlem i Vårdförbundet
Gör som 118 000 andra och gå med i Vårdförbundet. Testa oss och bli medlem idag. Blir du medlem nu får du tre månader kostnadsfritt medlemskap. Gäller yrkesverksamma medlemmar vid ett tillfälle.
Bli medlem - det här får du!

