Se patienten som människa, inte som hennes diagnos
Jag har varit på föreläsning från Ung Cancer – personen i vårdförloppet. Under spåret Kvalitetsdagen.
Den var jättebra. Det handlade om att se personen inte bara patienten. Bra att även patientens åsikter och upplevelser kommer fram.
Att man pratar om patienten som en människa och inte bara en diagnos. Det gör vi ibland slentrianmässigt som röntgensjuksköterskor – ”Här kommer halsryggen”.
Jag var också på ”Röntgen flyttar in på akuten”. Viktigt att få akuten och röntgen att fungera ihop. Beslutsvägarna behöver bli kortare från larm till undersökningen är genomförd.
Bra att röntgenveckan inte bara handlar om tekniken utan även omvårdnaden.
/Catharina Persson, röntgensjuksköterska i Trelleborg
Boka din lönecoachning!
Vi har flera tillfällen med fokus på löneförhandling eller lönesamtal. Passa på att öka dina kunskaper om lön, löneförhandling och lönebildning. Det har du nytta och glädje av hela yrkeslivet.
Sedan starten hösten 2021 har vi gruppcoachat över 8000 medlemmar. Ta chansen du också.
Säkra din plats här!