Säg det med ett leende och med en glimt i ögonvrån…

Skrivet av Helena Nyrén

2 december 2020

Örebrobloggen

Vad sänder du för signaler till mig som patient?

Jag har varit patient nu i höst, (inget farligt tror jag) och då har jag verkligen tänkt på hur vi alla inom vården bemöter och sänder ut olika känslor och signaler.

Jag anser att vi alla i mångt och mycket VÄLJER vad vi skickar ut till våra medmänniskor. Vill du sända ut ovänlighet eller vänlighet, tjurighet eller glädje, ointresse eller omtänksamhet mm.

Mitt läkarbesök började med att läkaren berättade att den läkaren jag mött för att komma dit hade gjort fel, sen sa hen att jag gjorde fel och sen sa hen en massa andra saker som gjorde mig iaf inte lugnare fast hen sa med ord att allt såg bra ut. Men HUR hen sa det förmedlade inte VAD som sades. Sen sa hen också exakt samma sak tre gånger på samma sätt, vilket bara förstärkte min oro istället för att lugna. Jag hade fått remiss dit och inte bett om att få komma, så jag antog att det var befogat att jag var där, men där hade jag kanske fel. Vad vet jag?! Då är jag ändå ganska van att bemöta många människor med olika attityder men som jag sagt, som patient är man i underläge och i ”händerna på de som bestämmer”.

I min profession försöker jag möta patienter och medarbetare med ett vänligt och inbjudande bemötande. Sen kanske jag inte alltid lyckas men viljan finns där i alla fall. Vi har ett stort ansvar i mötet med patienter som redan innan kanske har en oro, känner sig i underläge och många faktiskt också i försvarsställning, för att det upplevs att man måste försvara varför man kommit dit och inte till en annan vårdnivå.

Så slutklämmen i detta lite tjuriga inlägg blir att, frågar någon dig om hjälp, välj hur du bemöter och tänk på vilka signaler du sänder till den som frågar.
Ett leende kommer man långt med och kanske också fråga någon som står lite förvirrad nära din arbetsplats ( eller på stan) om de vill ha hjälp. Jag försöker leva efter devisen att sträva efter att välja vänlighet ALLTID! Medmänniskor blir förvånansvärt glada om man frågar: Vill du ha hjälp, vet du vart du ska? (Dom flesta vet vart dom ska men står och funderar lite kan jag avslöja, jag som ofta frågar J).

Helena Nyrén
Leg. Sjuksköterska/ Förtroendevald
Vårdförbundet avd Örebro

Följ avdelning Örebro i sociala medier!