Mot avvikelserapporteringarnas land ...
Idag läser jag återigen om överbeläggningar och satellitpatienter på svenska sjukhus. Och nu måste jag fråga er som bestämmer – hur ska vi ha det? Vilken kompetens ska finnas och vilka ska få vård? På många av landets sjukhus räcker inte vårdplatserna och kompetensen till åt alla.
Överbeläggningar beskrivs som ett arbetsmiljöproblem, och satellitpatienter (patienter utlokaliserade på fel avdelningar), som ett patientsäkerhetsproblem. Jag håller absolut med, men tänker vidga begreppen ytterligare. De satellitpatienter som hamnar på överbeläggningsplatser nämns inte. Räknas de patienterna som arbetsrelaterade patientsäkerhetsproblem? Och hur minimeras den risken?
Vi befinner oss mitt i sommaren – med minskade vårdplatser, avdelningar som flyttar runt (utan samboavtal och olycksfallsförsäkring), personal som lånas ut och patienter i ständig förflyttning. Rimligtvis borde både överbeläggningar och mängden utlokaliserade patienter öka under sommarmånaderna. I ”Dagens Samhälle” beskrivs en undersökning som visar att 3 av 4 sjukhus har överbeläggningar varje vecka. Det är sjukvårdens vardag – och de tuffaste sommarveckorna har vi framför oss. Arbetsstituationen är galen – som en kollega nyligen beskrev. Och hur tror du att den ser ut om ett par veckor?
Under sommaren finns nämligen ännu en variant av överbeläggning. Stängda vårdplatser = fysiskt tomma sängplatser utan bemanning. I praktiken slipper överbeläggningspatienten en korridorplats, men hamnar på en sal som saknar personal. Det finns i det läget plats för många extrapatienter, och överbeläggning blir en patientsäkerhetsrisk!!
Så vad kan du och jag göra?
Arbetsmiljö och patientsäkerhet är två sidor av samma mynt. De hör ihop och följs åt. Så jag tänkte ännu en gång påminna:
- Tänk arbetsmiljö och patientsäkerhet i alla lägen!
- Påtala risker för arbetsgivaren!
- Ta ansvar och skriv avvikelserapporter!
Det är viktigt med avvikelser ur patientsäkerhetssynpunkt, för att skydda dig själv och för att beskriva för arbetsivaren och för er som beslutar om vården – det här fungerar inte!
Så idag startar vi en resa mot avvikelserapporteringarnas land – och DU har möjlighet att hänga med …
Om du är nyfiken på hur Örebro läns tre akutsjukhus svarade på enkäten om överbeläggning – så finns den här!
// Ann-Sofie Gustavsson
Styrelseledamot Vårdförbundet avdelning Örebro och ordförande TCO Örebro. Säkerhetsfreak med hjärtat klappande för arbetsmiljöfrågor