Lucka 11 - Våra viktiga chefer och ledare 😍
Vi är ju egentligen som 5 professioner i Vårdförbundet. För er som fortsatt karriärvägen till chef eller ledare och ser meningsfullhet i att vara Vårdförbundets medlem utifrån denna viktiga roll, så driver vi frågor gällande arbetsrätt, bättre villkor i arbetslivet, bättre värdering i lön, bättre förutsättning för ledarskap och en bra arbetsmiljö. I dagsläget är ni ca 4400 chefer och ledare som är organiserade i Vårdförbundet.
Som chef är du välkommen oavsett nivå som du är verksam i din organisation och vi företräder dig utifrån att du är anställd och de arbetsrättsliga grunder du har rätt till och de förutsättningar du behöver i din arbetsvardag. Samma sak för dig som är ledare, exempelvis medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS), så företräds du utifrån din egen anställning. En viktig fördel med Vårdförbundet är att vi finns med på alla nivåer i din organisation som en direkt förhandlande och samverkande part med din arbetsgivare. När du är med i Vårdförbundet så är det såklart också toppen för hela arbetsgruppen att Vårdförbundets politik och fackliga styrka genomsyrar arbetslivet.
Genom Vårdförbundet har du möjlighet att möta kollegor i hela landet och vi har många berättelser kring hur stärkande och roligt det är att kunna dela erfarenheter och diskutera förslag med så många andra, eller att bara träffas och lära känna andra i liknande arbetssituation.

Nationellt i Vårdförbundet har vi sedan hösten 2023 en chefsförening, Vårdförbundet Chef, som fokuserar på att möjliggöra
- Chefs- och ledaruppdrag med rimliga förutsättningar.
- En hälsosam arbetsmiljö för såväl chefer som medarbetare.
- Vara ett chefsnätverk för stöd, utveckling och inspiration.
- Vara ett chefs- och ledaruppdrag som aktivt deltar i viktiga frågor som leder vården i rätt riktning vid omställningar inom hälso- och sjukvård.
Chefsföreningen hade sitt årsmöte i november och numera är det Anette Grahn som är ny ordförande. Hon är verksamhetschef i Region Östergötland och du hittar hennes kontaktuppgifter på hemsidan.
Vill du utveckla dig i din roll som chef så erbjuder Vårdförbundet ett ledarskapsprogram. Det tar avstamp i personcentrering och bygger på aktuell forskning inom ledarskap och personcentrerad vård. Mer information finns på hemsidan.
Nu till vad vi ser framför oss under 2026 i Kalmar län? Vi är sedan i oktober en nyvald styrelse och det är vår ordförande Tora Dahlström som är din styrelsekontakt. Kommentera gärna nedan eller mejla henne (tora.dahlstrom@vardforbundet.se) kring vad du skulle vilja se händer hos oss lokalt under kommande år. Har du förslag på föreläsning, ska vi till exempel anordna lunchträff eller bjuda in politiker inför valen i höst? Vilka tankar och idéer finns för vår fackliga samverkan med din arbetsgivare eller berätta om det som ligger dig varmt om hjärtat som medlem i Vårdförbundet 🤗.
Vi ses i Vårdförbundet, tack för att du är medlem!
Varmt välkomna att höra av er till oss i Vårdförbundets chefsförenings styrelse! Hälsningar Anette Grahn Ordförande