Klinisk kemis Vårmöte i Linköping maj 2026
Nu är Vårmötet slut för den här gången och vilka fina dagar det blev i Linköping! Många biomedicinska analytiker fick möjlighet att kompetensutveckla sig under tre dagar, jättekul! Vi fick även många bra pratstunder vid Vårdförbundets monter. Det finns så många engagerade biomedicinska analytiker!
Det var inget tydligt annonserat tema för konferensen även om många föredrag handlade om PEth och dess kliniska tillämpning. Det hölls en intressant presentation från ett nederländskt forskarteam som utvecklat en provtagningsrobot för venös provtagning. Är det framtiden? Jag ställer mig tveksam. Det finns så många andra värden som är kopplat till en bra och säker provtagning utförd med hög kvalitet av en biomedicinsk analytiker som går förlorade vid tillämpning av automatiserad provtagning. Men vem vet, kanske är roboten standard om 5 år?
Programmet var intressant men var fanns representationen från alla kloka biomedicinska analytiker?
Programmet var intressant men var fanns representationen från alla kloka biomedicinska analytiker? Nästan alla föredrag hölls av läkare. Några posters vid posterutställningen var undertecknade biomedicinska analytiker, annars lyste de med sin frånvaro. Det är synd att programmet inte synliggör den kompetens och verksamhetsutveckling som bedrivs av biomedicinska analytiker. Det finns alltför få möjligheter till kompetensutveckling och möjligheter till nätverkande inom professionen. Vi behöver synas mer på de laboratoriemedicinska konferenserna!
Vad tycker ni om möjligheterna för biomedicinska analytiker att mötas och utvecklas utanför den kliniska verksamheten? Vilka forum tycker ni vi behöver synas mer på?
Amanda Barkarö
Biomedicinsk analytiker, Region Östergötland
Lämna ett svar
Tid för säker vård
Förtroendet för vårdpolitiken sviktar och många oroar sig för att inte få vård i tid. Inför valet 2026 presenterar Vårdförbundet fyra reformer för en hållbar och säker vård.
Lås våra förslag!




