Neutral under strejk?!
Våra kollegor inom Kommunal varslar om strejk. Om förhandlingarna strandar kommer varslet att träda i kraft nästa vecka. Strejk är den kraftfullaste stridsåtgärden inom fackrörelsen. Även Transportarbetareförbundet varslar om strejk. Hur det kommer att påverka oss inom yrkeslivet och som privatpersoner är svårt att veta i förväg. Men det kommer att märkas.
För Vårdförbundets medlemmar kommer det att märkas om Kommunals medlemmar tas ut i strejk. Varslet berör 9000 medlemmar inom kommuner och landsting.
Vi i Vårdförbundet ska förhålla oss neutrala under pågående strejk. Hur ser det ut på din arbetsplats? Vilka arbetsuppgifter brukar du ha och vilka arbetsuppgifter brukar dina Kommunalanslutna kollegor utföra?
DU ska inte utföra dessa uppgifter under pågående strejk. Det är det som är innebörden av att vara neutral.
Egentligen ska det väl inte vara så svårt? Vi är ju helt skilda yrken och olika professioner.
Men det kanske kommer att kännas svårt och förvirrat när du väl är på plats på ditt arbete. Om det uppstår frågor kan du kontakta oss på avdelningen så svarar vi på dina frågor.
// Åsa Holm, förtroendevald styrelseledamot Vårdförbundet avdelning Örebro